نماد اعتماد الکترونیکی

تخفیف ویژه

خبرنامه

محصولات ویژه

ما در تلگرام

صنایع دستی هیچ محصولی در این دسته وجود دارد

زیرشاخه‌ها

 • صنایع دستی سفالی

  صنایع دستى به ویژه صنایع دستى روستایى نوعى فعالیت اقتصادى است که آمیختگى شدید آن با سنت ها عادات و بینش سازندگان و همچنین تاثیر محسوس محیط جغرافیایى در این صنعت موجب تمایز آن از فرآورده هاى دیگر مى شود. در نقاط مختلف گیلان و با توجه به فرهنگ هر منطقه صنایع دستى خاصى رواج دارد از جمله : سفالگرى در املش و روستاى جیرده شفت...

  بیشتر نقاط گیلان سفالگری سنتی رواج داره و ظروف کاربردی ساخته میشه گمج به شکلهای دسته دار، درپوش دار و با لعابی سبز تولید می‌شه، از اصیل ترین و باثبات ترین ظروف می باشد . گمج های استانه اشرفیه هم از دیر باز معروفیت خاصی در منطقه داشته و دارد .

 • صنایع دستی سبدبافی

  یکی از صنایع بسیار رایج و متداول استان که جنبه های کاربردی هم در زندگی روزمره مردم دارد ‏مروار بافی می باشد و مواد اولیه آن نوعی ترکه میباشد و گروه کثیری از صنعت گران اعم از زنان و مردان به بافت انواع وسایل مصرفی و تزیینی اشتغال دارند ‏و تنوع در آن بسیار زیاد است . وجه تسمیه مروار از نام گونه ای درختان بید بوده که به نام بید مروار ‏معروفند و دارای ساقه های متعدد و بسیار نرم و حالت پذیر و با دوام می باشد . از شهرستان های آستانه ‏اشرفیه و صومعه سرا می توان جهت مراکز تولید آن نام برد .‏

  محصولاتی که مرواربافان تولید می کنند : سبـد گردکوچک و بزرگ ـ سبد بیضی کوچک و بزرگ ـ سبد قایقی کوچک و بزرگ ـ کاسه در اندازه های مختلف ـ سبد کشکولی ـ سبد جای میوه ـ سبد پنجره ای ـ ساک پیک نیک ـ سبد دو طبقه سبد سه طبقه ـ جای لباس ـ جای بچه ـ جای روزنامه ـ انواع لوستر ـ انواع شکلات خوری ـ جای تخم مرغی ـ میز و صندلی ، مبل ، کتابخانه و محصولات متنوع دیگر . در مرواربافی علاوه بر ترکه های مروار ، از مواد دیگری مانند تختهٔ سه لائی ، انواع میخ ، روغن جلا و مفتول های سیمی نیز استفاده می شود و ابزارآلات تولید مروار عبارتست از اره ، رنده ، چکش ، انبردست ، گازانبر و قیچی باغبانی . مرکز اصـلی فعالیـت دست اندرکان این صنعت اطراف آستانهٔ اشرفیه و مخصوصاً قریهٔ کـورکـا می باشد.

 • صنایع دستی بافتی

  دشت های سرسبز ورنگارنگ خطه ی گیلان روح مردمانش را چنان همسوبا خود آراسته که تراوشات آن خواسته و ناخواسته از طریق ظرافت انگشتانشان بر کاغذ وپارچه وهر چه پیش رو باشد جاری شده وبه قلیان در می آید.

  رشتی دوزی یا قلاب دوزی یکی از این جوشش های هنری است که قدمت آن به عمر دشت های زیبای گیلان یعنی سال های پیش از میلاد میرسد.قلاب دوزی که نوعی رودوزی است،هنرصنعتی رایج در استان گیلان بویژه در شهر رشت بوده که در زبان گیلکی به آن رشتی دوزی می گویند.این نوع دوخت از زمان های بسیار دور در گیلان بویژه رشت از رونق خاصی برخوردار بوده وهنوز ازدرخشان ترین جلوه های هنر تزیینی این سرزمین است.

  در دوخت رشتی دوزی ذوق استادان با نخ های ابریشمین رنگارنگ در زمینه ی پارچه ای از جنس ماهوت،نقوشی زیبا به نام های بازوبندی،بند رومی،انواع بته جغه،گل ومرغ،لچک وترنج خلق میکند، از دیگر محصولات بافتی گیلان می توان به گلیم بافی،جاجیم بافی،چادرشب بافی،پوشاک سنتی،نمد بافی،جارو رشتی یا اسپیلی جارو،شال بافی،چموش دوزی،جوراب پشمی را نام برد.

 • صنایع دستی چوبی

  شرايط خاص آب و هوايى گيلان و موقعيت جغرافيايى و سابقه چندين هزار ساله مردم اين سرزمين درهنر و صنعت موجب شده است كه گيلان داراى صنايع دستى متنوع باشد.

  هم اكنون صنايع دستى گيلان در رشته‏ هايى مانند، سبدبافى و حصيربافى، مرواربافى، بامبوبافى، سفالگرى، نمدمالى، دستباف‏هاى ابريشمى، نخى و پشمى، قالى‏بافى، چموش‏ دوزى، چوبكارى محدود گشته است و صنايع دستى به عنوان كالايى تزئينى قلمداد مى‏شود.